Postări

Se afișează postări cu eticheta ambrotipescu

Împrăștiat în istorie

Imagine
Salut,      M-am gândit să scriu un articol despre un loc în care am fost de curând, și asta pentru ca mie mi-a plăcut foarte mult și sunt sigur că sunt printre voi oameni care vor aprecia acest loc cel puțin la fel de mult ca și mine. Un loc în care o să simțiți că vă pierdeți prin istorie.       Știți că sunt oameni pasionați de istorie, care colectează diferite obiecte, bucăți de istorie, doar pentru că le place. Unii se reduc la chestii de mici dimensiuni, cum ar fi timbrele, monezile, sau scrisori trimise de cavaleri sau principi care au reușit sau nu să ajungă la destinatar. Alții aleg sa culeagă piese care au ajutat la modelarea istoriei prin forță brută, piese precum arme, săbii, scuturi sau armuri. Și sunt și mai mulți cei care au garaje pline de mașini clasice, diferite mărci, modele și dimensiuni.      Dar toate astea le poți găsi undeva expuse. Vreau să zic că te duci, le vezi, faci o poză cu ele și apoi pleci aca...