Postări

Se afișează postări cu eticheta excurse

Pe la "englezia"

Imagine
Salut,      Nu a trecut prea mult timp de la ultima mea postare aici, nu e așa? Chiar mai puțin de o lună și deja vin cu una nouă. Îmi place asta, ar trebui să o fac mai des. Cred că am mai zis asta, și tind să cred că într-o zi chiar o să îmi iasă. Dar acum să revenim la ale mele - ideea inițială a acestei postări - recenta plimbare la englezi pe care am făcut-o cu Anca.      În cazul în care mă urmarești pe Instagram  (dacă nu o faci, ai putea), cel mai probabil ai văzut nenumăratele story-uri pe care le-am pus de acolo, sau cele două poze care au ajuns și pe Facebook pe pagină. M-am gândit să nu pun mai multe ca să pot pune și aici câteva (iar restul să rămână doar pentru mine).      Se zice că vacanțele spontane sunt cele mai reușite. Și sunt total de-acord cu asta: o vacanță la munte sau la mare iese foarte bine atunci când decizi să o faci cu una - maxim două zile înainte. Știu asta mai ales din experiență. Dar de data...

Plimbare la cetate

Imagine
Salut,      Cum am spus și în articolul precedent , una din principalele teme pe acest blog va fi "călătoria". Sau plimbări, excursii, drumeții, că se încadrează cam tot acolo. Și asta voi face acum. Pentru că weekend-ul acesta am fost într-o mini-excursie pe la Râșnov. De ceva vreme plănuiam cu Anca să ajungem la cetatea Râșnov. Ea pentru că nu își amintea să fi ajuns pe acolo, eu pentru că am fost când eram prea mic să percep prea bine chesiile de pe acolo. Așa că tot ce am avut nevoie au fost câteva zile înainte pentru a planifica în mare ce și cum o să facem pe acolo.      Sâmbătă dimineața ne-am pus pe tren spre Brașov, de unde urma să luăm un autobuz, neavând o legătură directă spre Râșnov. Drumul cu trenul a fost destul de lung, considerând că la un moment dat pe bancheta de lângă noi au apărut trei tipe care vorbeau suficient de tare încât te chinuiai să nu auzi ce zic. În mare, una dintre ele, ceva soi de pițipoancă, le povestea celo...