Postări

Se afișează postări cu eticheta tips and tricks

Cum o fac eu

Imagine
Salut,      Pe la începutul blogului acesta, am zis într-un articol de început ( ăsta ) că o să scriu și despre felul în care îmi desfășor eu pasiunea. Așa că în articolul acesta voi scrie despre ce ustensile folosesc eu, dar și despre câteva principii pe care tind să le urmez în încercarea mea de a prinde cadre cât mai bune și de perfecționarea mea ca "mobile photographer". Știu, sună pompos, dar nu știu cum să zic altfel.      Inițial a început ca un fel de joacă, pe unde mă duceam încercam să mai scot un cadru bun. Nu erau neapărat fotografii care să iasă în evidență, ci erau doar poze ceva mai bine făcute. Scena era fie pe drumul spre muncă, fie pe cine știe ce străzi sau locuri pe care le frecventam. Foloseam un OnePlus One, un telefon foarte bun, cu o camera foto decentă: 13mp, care în afara de shutter-ul destul de lent, se descurca chiar bine. Faptul că în modul pro puteam să duc timpul de expunere până la 30 de secunde mi s-a părut cel mai ta...

Scopul

Imagine
Hei guys,      M-am gândit ceva mai bine la blogul acesta și dacă chiar îi văd un viitor. Spun asta pentru că de mai multă vreme îmi tot spun că revin cu un blog, dar mereu mă gândeam că o să ajung repede în punctul ăla în care nu am nici cea mai vagă idee ce vreau să scriu, și o să ajungă abandonat (am pățit). Iar în ziua în care am făcut prima postare pe pagina asta, la scurt timp după, în capul meu era ceva de genul: "Oare am făcut asta doar dintr-un impuls? Dar vreau să il duc departe.. Trebuie să îmi fac un plan pentru asta. Dar dacă a fost doar un impuls?".      Și da, cel mai probabil a fost un impuls. Dar o pot considera de asemenea și o chemare. Nu m-a încântat ideea de a renunța la blog. Dar am simțit că nu mă mai reprezintă. Că nu îmi mai vin idei care să mă mulțumească și pe care să le consider "demne" de a fi împărtășite cu lumea. Și după un timp de luptă interioară, am făcut-o. Însă acum am hotărât că vreau să o iau de la capăt. Și aș...