Postări

Se afișează postări cu eticheta întârziere

O mică surpriză

Imagine
Salut,     În stilu-mi caracteristic, o să încep acest articol prin a mă plânge că nu am mai scris de vreo 4500 de ani. Nu am nicio scuză pentru asta 😥. Eul de anul trecut încă avea speranțe mari în legătură cu felul în care locușorul ăsta de debitat idei o să ajungă. Iar eul de mai spre finalul anului i-a spulberat speranțele.      Nu am mai scris de mult pentru că nu am mai avut timp. Și nici inspirație. Și cred că nici chef, dar pe asta nu îmi place să o recunosc. S-au întâmplat chestii, am listă cu patru teme de articole plus încă alte trei drafturi începute și neterminate... Așa că o să arunc vina pe lipsa timpului. Voi zice, foarte încrezător în mine, că am devenit un om ocupat 😂.     Dar de fapt nu e așa. Cred că motivul principal pentru care nu am mai scris este că după ce am văzut că nu m-am putut ține de planul de anul trecut (și cred că și de acum doi ani) de a scrie cel puțin un articol pe lună m-a demoralizat. M-a făcut să mă gândesc o p...

Plimbare la cetate

Imagine
Salut,      Cum am spus și în articolul precedent , una din principalele teme pe acest blog va fi "călătoria". Sau plimbări, excursii, drumeții, că se încadrează cam tot acolo. Și asta voi face acum. Pentru că weekend-ul acesta am fost într-o mini-excursie pe la Râșnov. De ceva vreme plănuiam cu Anca să ajungem la cetatea Râșnov. Ea pentru că nu își amintea să fi ajuns pe acolo, eu pentru că am fost când eram prea mic să percep prea bine chesiile de pe acolo. Așa că tot ce am avut nevoie au fost câteva zile înainte pentru a planifica în mare ce și cum o să facem pe acolo.      Sâmbătă dimineața ne-am pus pe tren spre Brașov, de unde urma să luăm un autobuz, neavând o legătură directă spre Râșnov. Drumul cu trenul a fost destul de lung, considerând că la un moment dat pe bancheta de lângă noi au apărut trei tipe care vorbeau suficient de tare încât te chinuiai să nu auzi ce zic. În mare, una dintre ele, ceva soi de pițipoancă, le povestea celo...