Postări

Se afișează postări cu eticheta tehnica de fotografiere

Scopul

Imagine
Hei guys,      M-am gândit ceva mai bine la blogul acesta și dacă chiar îi văd un viitor. Spun asta pentru că de mai multă vreme îmi tot spun că revin cu un blog, dar mereu mă gândeam că o să ajung repede în punctul ăla în care nu am nici cea mai vagă idee ce vreau să scriu, și o să ajungă abandonat (am pățit). Iar în ziua în care am făcut prima postare pe pagina asta, la scurt timp după, în capul meu era ceva de genul: "Oare am făcut asta doar dintr-un impuls? Dar vreau să il duc departe.. Trebuie să îmi fac un plan pentru asta. Dar dacă a fost doar un impuls?".      Și da, cel mai probabil a fost un impuls. Dar o pot considera de asemenea și o chemare. Nu m-a încântat ideea de a renunța la blog. Dar am simțit că nu mă mai reprezintă. Că nu îmi mai vin idei care să mă mulțumească și pe care să le consider "demne" de a fi împărtășite cu lumea. Și după un timp de luptă interioară, am făcut-o. Însă acum am hotărât că vreau să o iau de la capăt. Și aș...

Împrăștiat în istorie

Imagine
Salut,      M-am gândit să scriu un articol despre un loc în care am fost de curând, și asta pentru ca mie mi-a plăcut foarte mult și sunt sigur că sunt printre voi oameni care vor aprecia acest loc cel puțin la fel de mult ca și mine. Un loc în care o să simțiți că vă pierdeți prin istorie.       Știți că sunt oameni pasionați de istorie, care colectează diferite obiecte, bucăți de istorie, doar pentru că le place. Unii se reduc la chestii de mici dimensiuni, cum ar fi timbrele, monezile, sau scrisori trimise de cavaleri sau principi care au reușit sau nu să ajungă la destinatar. Alții aleg sa culeagă piese care au ajutat la modelarea istoriei prin forță brută, piese precum arme, săbii, scuturi sau armuri. Și sunt și mai mulți cei care au garaje pline de mașini clasice, diferite mărci, modele și dimensiuni.      Dar toate astea le poți găsi undeva expuse. Vreau să zic că te duci, le vezi, faci o poză cu ele și apoi pleci aca...